Autor zdjęcia/źródło:
Zapalenie piersi @ photoduet/Freepik
Mleko mamy to najlepszy pokarm jaki możesz dać swojemu dziecku. Podczas karmienia piersią zastosuj te wskazówki, aby nie pojawiły się u Ciebie problemy związane z laktacją takie jak zapalenie piersi czy zastój pokarmu.
Naturalne karmienie piersią dostarcza dziecku niezbędnych składników odżywczych oraz wspomaga odporność maluszka już od chwili narodzin. Tobie natomiast pozwala się zrelaksować, poprawia samopoczucie i przyspiesza Twój powrót do formy i sylwetki sprzed porodu. To tylko wybrane zalety karmienia piersią. Nie zawsze jest ono jednak łatwe i trzeba się go nauczyć oraz wytrwale stosować, aby przynosiło jak najlepsze rezultaty. Podczas naturalnego karmienia mogą bowiem pojawić się trudności takie jak zastój pokarmu czy zapalenie piersi. Na szczęście da się ich uniknąć, a gdy nawet się pojawią można je leczyć w naturalny sposób w domu.
Zapalenie piersi – objawy
Zapalenie piersi może pojawić się na początku karmienia piersią już w okresie połogu i takie zapalenie jest najczęstsze. Może ono także wystąpić w późniejszych okresach laktacji, praktycznie w każdym momencie. Jest to stan zapalny w obrębie jednej lub obu piersi objawiający się bólem, obrzmieniem, drażliwością, zaczerwienieniem i podwyższoną temperaturą. Objawy są podobne jak przy przeziębieniu lub grypie, a dodatkowo pojawia się ból i obrzmienie piersi. Może wystąpić także gorączka (nawet do 40 st. C) i dreszcze.
>>> Czytaj też: Mamy radzą: sprawdzone domowe sposoby na problemy z karmieniem piersią
Zapalenie piersi - przyczyny
Zapalenie wynika głównie z zastoju pokarmu w piersiach spowodowanego niewystarczającym opróżnianiem piersi podczas karmienia. Gdy zastój pokarmu nie jest leczony i trwa ponad 2-3 dni wtedy może dojść do zapalenia piersi dodatkowo spowodowanego przez namnażające się bakterie.
- Niewystarczające opróżnianie piersi – spowodowane nieprawidłowym przystawianiem dziecka lub nieregularnym karmieniem – za duże lub za małe odstępy pomiędzy karmieniami, podawanie smoczka, które zniechęca malucha do ssania piersi, dokarmianie mlekiem modyfikowanym lub dopajanie wodą.
- Stres i zmęczenie – blokują wydzielanie oksytocyny, która rozszerza kanaliki mleczne i powoduje wypływ mleka z piersi. Przemęczona, niewyspana i zdenerwowana mama może mieć problemy z nakarmieniem dziecka, ponieważ nawet jeśli pokarm jest wytwarzany w wystarczającej ilości to nie może on się wydostać z piersi. Może to doprowadzić do zastoju pokarmu a w konsekwencji do zapalenia piersi.
- Pękające brodawki – przy niewłaściwej pozycji do karmienia lub nieprawidłowym chwytaniu przez dziecko piersi maluch może ranić Ci brodawki. Nawet przez drobne ranki do piersi wnikają drobnoustroje powodujące stan zapalny.
- Urazy piersi – uciskanie piersi w celu wydobycia z nich mleka podczas karmienia, zbyt silne masaże czy źle dobrany, zbyt ciasny biustonosz mogą doprowadzić do urazów i spowodować zapalenie.
Jak uniknąć zapalenia piersi?
- Karm dziecko regularnie – mniej więcej co 2-3 godziny. Jeśli maluch się upomina to częściej, czyli „na żądanie”. Regularne opróżnianie piersi przez dziecko najskuteczniej zapobiega pojawianiu się zastoju pokarmu oraz zapalenia piersi. Jeśli czujesz, że maluszek nie opróżnił ich do końca stosuj laktator, ale tylko do odciągnięcia nadmiaru pokarmu przed kolejnym karmieniem.
- Stosuj odpowiednie pozycje podczas karmienia – najwygodniejsza jest pozycja „spod pachy”, czyli gdy maluszek jest częściowo pod twoją pachą, zwrócony brodą w stronę piersi. Ta pozycja najbardziej sprzyja całkowitemu opróżnianiu piersi przez dziecko.
- Zwracaj uwagę na właściwe przystawianie malucha do piersi – niemowlę powinno być całym ciałem zwrócone w kierunku piersi, nie może mieć wygiętej główki czy szyi, bo będzie mu niewygodnie i nie będzie prawidłowo ssało. Zwróć też uwagę, aby chwyciło całą brodawkę razem z otoczką, a usta miało wywinięte. Nosek natomiast musi lekko opierać się na piersi w taki sposób, aby nie był zatkany. Obserwuj czy dziecko ssie i przełyka. Jeśli słychać mlaskanie oznacza to nieprawidłowe przystawienie do piersi. W takim przypadku włóż delikatnie swój mały palec w kącik ust malucha, aby wyjąć mu pierś z buzi i przystaw dziecko jeszcze raz.
- Noś wygodną bieliznę – z przewiewnej bawełny. Wybieraj biustonosze odpowiednio dopasowane tak, aby nie uciskały. Zbyt ciasne mogą tamować przepływ mleka przez kanaliki mleczne w piersiach.
- Dbaj o brodawki – nawet jeśli nie są zranione profilaktycznie smaruj je pomiędzy karmieniami preparatem zawierającym natłuszczającą i uelastyczniającą skórę lanolinę. Dzięki temu zapobiegniesz zranieniom.
- Masuj piersi – rób to delikatnie, nie uciskając, przesuwaj lekko palcami ruchem falistym od zewnętrznej krawędzi piersi w kierunku brodawki.
Co zrobić jeśli wystąpiło u Ciebie zapalenie piersi?
Nie przestawaj karmić maluszka. Przystawiaj go do piersi częściej niż do tej pory, to pozwoli na szybsze pozbycie się uciążliwego stanu zapalnego. Nie dokarmiaj dziecka mlekiem modyfikowanym ani nie podawaj smoczka, bo zniechęci je to do ssania piersi. Pij dużo płynów, co najmniej 2 litry. Możesz stosować napary z melisy i rumianku, które działają relaksująco i antyseptycznie. Pozwolą Ci szybciej zwalczyć stan zapalny i odzyskać prawidłową laktację. Na obolałe i spuchnięte piersi rób okłady ze schłodzonych i rozbitych tłuczkiem liści białej kapusty. Jej sok działa ściągająco i łagodząco. Przed karmieniem rozgrzej piersi ciepłym okładem lub prysznicem, co ułatwi wypływ mleka, a po karmieniu zrób zimny okład z lodu, po którym przyłożysz właśnie liście kapusty. Przed kolejnym karmieniem pamiętaj o umyciu piersi.
Gdy zapalenie nie ustąpi po 2 dniach skontaktuj się z lekarzem, bo być może konieczne będzie zastosowanie antybiotyku. Nie lekceważ tych objawów, ponieważ nieleczone zapalenie piersi może spowodować powstanie ropni, które uniemożliwią Ci karmienie, a usunięcie ich będzie wiązało się z zabiegiem chirurgicznym.
Szybka reakcja i zastosowanie powyższych wskazówek pozwolą Ci na uniknięcie tej dolegliwości i cieszenie się prawidłową laktacją.
ZOBACZ TAKŻE:
Jak karmić piersią? PORADY DOŚWIADCZONEJ MAMY i FILM>>
Problemy podczas karmienia piersią>>